“İl Tanıtım ve Geliştirme Kurulu Toplantısı” SDÜ Ev Sahipliğinde Yapıldı

Süleyman Demirel Üniversitesi, “İl Tanıtım ve Geliştirme Kurulu Toplantısı”na ev sahipliği yaptı. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi B Salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Isparta Valisi Aydın Baruş, Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Belediye Başkan Yardımcısı Fahrettin Gözgün, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Diler, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

İlimiz turizminin gelişimine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen toplantının açış konuşmasını İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Enformasyon Memuru Fatih Bilgiç, Turizm Geliştirme Ajansı İl Tanıtım ve Geliştirme Kurulu çalışmaları, kısa vadeli ve uzun vadeli faaliyetler, Gül Festivali ve görev dağılımları hakkında bilgi verdi.

Üniversitemiz tarafından desteklenen “Isparta’nın Unutulan Yöresel Lezzetlerinin Gastronomi Turizmine Kazandırılması Projesi”ni anlatan SDÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şirvan Şen Demir, toplumsal katkı faaliyetleri kapsamında geliştirilen projenin hayata geçirilme sürecini anlattı. İlk olarak 12 ilçe ve merkezde görüşmeler gerçekleştirdiklerini kaydeden Demir, hangi ilçede hangi yemeğin ön plana çıkartılabileceği konusunda kadın kooperatifleri ile bilgi alışverişinde bulunulduğunu ifade etti. Diğer aşamada ise yemeklerin yapılarak kayıt altına alındığını belirten Demir, amaçlarının kültürümüzde önemli yere sahip yemeklerin devamlılığının sağlanması olduğunu vurguladı.

Gastronominin turizmin önemli bir parçası olduğunu dile getiren Kültür ve Turizm Bakanlığı Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) Destinasyon Uzmanı Mehmet Aydın Demir de “Isparta Çalışma Raporu”nu sundu.

Bu yıl Gül Festivalinin 3-5 Haziran 2022 tarihleri arasında gerçekleştirileceğini kaydeden Belediye Başkan Yardımcısı Fahrettin Gözgün de festivalde tematik unsurların yanı sıra sanatın hakim olduğu bir ortam oluşturmayı planladıklarını söyledi.

Dünyanın gül yağı ihtiyacının yüzde 65’inin şehrimizden karşılandığını ve gülün şehrimizin tanınırlığını artırma noktasında önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen de Isparta’nın tanıtımı, gelişimi ve ekonomik anlamda daha ileriye gidebilmesi adına işbirliği içerisinde çalışmalar yürütüldüğünün altını çizdi. Bu yıl 3-5 Haziran 2022 tarihleri arasında yapılacak festivalin daha coşkulu kutlanacağının altını çizen Başdeğirmen, Gül Festivalinde ünlü isimlerin ağırlanacağını vurguladı.

Turizmin dünyada önemli bir sektör olduğunu söyleyen Isparta Valisi Aydın Baruş, ülke ekonomileri içerisinde hizmet sektörünün önemli yer tuttuğunu belirtti. İnsanların artık sadece deniz turizminden tatmin olmadığını vurgulayan Baruş, Isparta’nın sahip olduğu değerlerle insanların farklılık arayışına cevap veren bir il olduğunu ifade etti.

Etkinliğin ardından “Isparta’nın Unutulan Yöresel Lezzetlerinin Gastronomi Turizmine Kazandırılması Projesi”ne katkı sağlayan gastronomi uzmanlarına teşekkür belgesi verildi.

Güncelleme Tarihi: 24.05.2022
Okunma Sayısı: 507
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!