“Coğrafi İşaret Denetim Protokolü” İmzalandı

Süleyman Demirel Üniversitesi Doğal Ürünler Uygulama ve Araştırma Merkezi(SUDUM) ile Isparta Ticaret Borsası arasında “Coğrafi İşaret Denetim Protokolü” imzalandı.

Tescil edilmiş coğrafi işaretlerin sürdürülebilir kalitesinin korunması ve denetiminin sağlanması amacıyla Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı ile ITB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Adar’ın imzaladığı protokol kapsamında geçtiğimiz yıllarda tescil altına alınan “Isparta Gülyağı Coğrafi İşaret Tescil Belgesi” ve “Isparta Gül Suyu Coğrafi İşaret Tescil Belgesi”ni almak isteyen ITB üyeleri ya da talepte bulunan firmalar fabrikalarında denetlenecek. Ayrıca imzalanan “Analiz Hizmet Sözleşmesi” çerçevesinde bilimsel ve teknik metotlara uygun olarak geliştirilen, üretilen ve üretim hakkı Isparta Ticaret Borsasına üye olan veya başvuran firmalara ait özel markalı ürünlerin analizleri SUDUM laboratuvarlarından yapılabilecek.

Protokolün üniversite-şehir bütünleşmesi açısından önemli bir adım niteliği taşıdığını ifade eden Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı, yerel ürün hizmetlerine önem verdiklerini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 20.05.2022
Okunma Sayısı: 403
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!