“Özgürlüğün Zinciri: Bağımlılık” Konferansı Gerçekleştirildi

Süleyman Demirel Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Adalet Meslek Yüksekokulu ve Isparta İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü işbirliğiyle "Özgürlüğün Zinciri: Bağımlılık" konulu bir konferans düzenlendi.

Bağımlıkla mücadele kapsamında düzenlenen konferansı İl Gençlik ve Spor Müdürlüğünde görev yapan Psikolog Yunus İçer verdi. Bağımlılığın psikolojik ve nörobiyolojik etkileri hakkında katılımcıları bilgilendiren İçer, çocukluk çağında yaşanan ilgisizlik ve sevgisizliğin bağımlılığın altında yatan en önemli sebepler olduğunu söyledi. Madde bağımlılığına hiç yaklaşmamak, bulaşmamak ve uzaklaşmanın en iyi yol olduğunu vurgulayan İçer, “Maddeyi alan her bireyde, bağımlı olma riski vardır. “Bir kere denemekle bir şey olmaz”, “bir deneyeyim sonra bir daha almam” düşünceleri ve merak duygusu ile maddeye yönelen birey, bu süreçte kontrolün kendisinde olduğunu ve isterse bırakabileceğini düşünmektedir.” dedi.

Bağımlılığın sonuçları hakkında da bilgilendirmede bulunan İçer, bireylerde meydana gelen fiziksel, ruhsal ve davranışsal değişikliklerden bahsetti. En etkili tedavi yönteminin “istemek” olduğunu kaydeden İçer, “Bir bireyin bağımlı olduğunda yaşadığı en önemli fiziksel değişiklik el ve ayak titremesidir. Ruhsal değişiklikte ise “kendini yalnız hissetme”, “korku”, “anlaşılamama” duyguları ön plana çıkar. Davranışsal olarak da bireyin sürekli yalan söyleme ve sosyal ortamlardan kendini soyutlama eğilimi görülür.” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 20.05.2022
Okunma Sayısı: 292
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!