“SODİMER Meta Girişimcilik” SDÜ'de Ele Alındı

Süleyman Demirel Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye'nin ilk “Metaverse Girişimcilik Maratonu”nun çevrim içi eğitimleri devam ediyor.  
 
SODİMER Başkanı & Türkiye Metaverse Platformu Kurucusu Prof. Dr. Levent Eraslan moderatörlüğünde gerçekleştirilen “SODİMER Meta Girişimcilik” başlıklı oturuma, SODİMER Başkan Danışmanları Bünyamin Emeç  ve Emre Kutlu ile SODİMER Bilim Kurulu Üyesi Ergi Şener katıldı.
 
SDÜ GİMER Müdürü ve SODİMER Başkan Danışmanı Doç. Dr. Pınar Göktaş’ın “Metaverse 101” konulu eğitiminin ardından başlayan oturumun açılış konuşmasını Prof. Dr. Levent Eraslan yaptı. 
 
Yoğun ilgiyle takip edilen oturumda Eraslan, “Benim başkanlığımda Doç. Dr. Pınar Göktaş ve değerli akademisyenlerimizin katılımıyla dünyada bir ilk olacak Metaverse Girişimcileri Profil Araştırmasına başlayacak olmanın heyecanını yaşıyoruz. Ayrıca bu oturumda metaverse’ün girişimcilik boyutunu ele alıyoruz.” dedi. 
 
 
Girişimcilik ile dijital girişimcilik arasında büyük bir fark bulunduğunu belirten Emre Kutlu, “Normal girişimcilik hikayeleri bizim çok önceden bildiğimiz hikayeler. Bunlara Sabancı’ları, Koçlar’ı sayabiliriz. Önceden bir büfesi vardı ve 20 yıl içerisinde 50 yıl içerisinde nerelere geldi hikayelerini dinleyebiliriz. Fakat teknoloji girişimciliğinde bunlara ihtiyaç yok. 1 yıl içerisinde de çok önemli yerlere gelebilirsiniz, iki yılda bütün teknolojinizi bütün dünyaya dağıtabilirsiniz. Ölçeklemek kavramını teknoloji girişimciliği karşılıyor. Nedir bu ölçeklenebilir olmak? Yatırımcıların en çok karşısına çıkan sorulardan biridir bu. Senin büyümen 50 insan çalıştırmakla 500 insan çalıştırmak arasındaki fark mı? Yoksa senin büyümen bu ölçeklemeden çok daha ötelerde, kendinin bile hayal edemeyeceğin şekilde tüm insanlığın kullanabileceği bir yazılımı ortaya koyabilecek kadar büyük mü? Arasındaki fark budur.” dedi.
 
Metaverse girişimcilik hakkında bilgiler veren Kutlu, şunları kaydetti: “Burada sadece teknoloji mimarisinin oluşturulması yetmiyor. Metaverse’te ayrıca 3D modelleme ve birebir modelleme konularında da bilgi edinilmesi gerekiyor. Artık sanal bir dünyadan bahsediyorsunuz. Diğeri bir yazılım, bir ara yüzdü.” 
 
 
Türkiye’deki girişimci ve yatırımcı ekosisteminin kurumsal olduğunu söyleyen Ergi Şener, bunun değişebilmesi için başarılı girişimcilerin desteklenmesi ve öne çıkarılması gerektiğini vurguladı. Bu alanda güzel gelişmelerin de yaşandığını belirten Şener, tecrübelerini katılımcılarla paylaştı.
 
Kendisini ileri dijital girişimci olarak tanımlayan Bünyamin Emeç de önemli bilgiler aktardı. Emeç, bilinen sosyal mecraların partner ajanslığını yaparken karşılaştığı sorunlardan bahsederek bunu önleme noktasında fikir yürütürken ethereum ile karşılaştığını ifade etti. 2015 yılından bu yana ethereumu insanlara anlattığını söyleyen Emeç, böylece ethereum yatırımcısı olduğunu belirtti.
 
Güncelleme Tarihi: 12.05.2022
Okunma Sayısı: 168
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!