Prof. Dr. Tunca, Yazar Atıf Ünaldı'nın Konuğu Oldu

Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Zihni Tunca, Yazar Atıf Ünaldı’nın konuğu oldu.

YouTube kanalı üzerinden yayınlanan programda eğitim sistemindeki sorunlar üzerine konuşuldu. Ödevlerin çocukların gelişimi açısından gerekli olduğunu belirten Prof. Dr. Tunca, “Verdiğimiz ödev ne olmalı, ne kadar uzunlukta olmalı? Bunlar önemli. Pedagojik bir şekilde verilen ödev çok faydalı fakat ödev vermek için verilmemeli. Gelişim açısından düşünüldüğünde doğru bir şekilde verilmesi gerekiyor. Öğretmen açısından da zaman ve verimlilik kaybından başka bir şey değil. Konu yine sisteme çıkıyor. Sistemin doğru bir şekilde oturtulması gerekiyor. Çocuğa katkı sağlayacak şeyler sunulmalı. Bunun da çok kısa sürede çözülecek bir durum olduğunu zannetmiyorum.” dedi.

İlkokullardaki zorbalık konusuna da değinen Tunca, bu konuda sosyal medyanın çok önemli bir etken olduğunu söyledi. Tunca, “Hayat Bilgisi dediğimiz derslerin aslında ilk eğitim döneminde üç dört yıl boyunca daha ağırlıklı olması lazım. Daha ezberci ve üniversite sınavına odaklı on iki sene yerine ilk dört senesi ahlak, toplum düzenine uyma kuralları üzerine olan bir sistem olmalı. Eğitim sistemi çocukları okul öncesi eğitiminden itibaren üniversite eğitimine kadar bütünleşik olarak incelenmeli.” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 12.04.2022
Okunma Sayısı: 1194
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!