“İnsan Kaynakları Yönetiminde Güncel Gelişmeler Çalıştayı” Başladı

Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İnsan Kaynakları bölümü tarafından “İnsan Kaynakları Yönetiminde Güncel Gelişmeler Çalıştayı” düzenlendi. İİBF B salonunda gerçekleştirilen çalıştayda, OHD Danışmanlıktan Danışman Özlem Helvacı ile Inbusiness Dergisi Editörü İpek Alpkökin Olgunsoy öğrencilerle buluştu.

Hibrit olarak düzenlenen çalıştayın açılış konuşmasını yapan İİBF Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Süleyman Dikmen, “İnsan kaynakları yönetimi her organizasyonun en önemli fonksiyonlardan birisidir ve insan kaynakları yönetimi olmadan organizasyonların çalışanları etkili bir şekilde işe alması, organizasyonu iyileştirmesi, geliştirmesi ve sağlıklı bir işyeri kültürü oluşturması mümkün değildir. İnsan kaynakları yönetimi aslında organizasyonların kalbi ve ruhudur. Bu önem çerçevesinde insan kaynakları yönetimindeki güncel gelişmelerin özellikle “dijitalleşme” ve “pandemi öncesi ve sonrası çalışma hayatı” etrafında şekillendiği kanaatindeyim.” dedi.

Bu yıl ikincisi düzenlenen “İnsan Kaynakları Yönetiminde Güncel Gelişmeler Çalıştayı”nın bu alandaki önemli bir boşluğu dolduracağına duydukları inancı dile getiren SDÜ İİBF İnsan Kaynakları Bölümü Başkanı Doç. Dr. Osman Kürşat Acar, “Çalıştayımız, akademide insan kaynakları alanında düzenlenen ilk etkinlik olma özelliğini taşıyor.” diye konuştu. Acar şunları kaydetti: “Endüstri 4.0, toplum 5.0, yapay zekâ ve dijitalleşme gibi kavramları bu günlerde çok duyuyoruz. Dijitalleşme diyebileceğimiz farklı bir noktadan ilerliyoruz. Pandemiden dolayı da buna mecburuz. Fakat biz İnsan Kaynakları bölümü olarak “İnsani Yönetim Ekolü”nü mottomuz olarak belirledik. Bu kadar dijitalleşmenin konuşulduğu bir platformda “insan usulü” unutulmasın istedik.”

Daha sonra “İnsan Kaynaklarından Beklentiler, İnsan Kaynaklarının Beklentileri” isimli açılış oturumuna geçildi. Inbusiness Dergisi Editörü İpek Alpkökin Olgunsoy ile OHD Danışmanlıktan Danışman Özlem Helvacı arasında soru cevap şeklinde gerçekleştirilen konuşmada insan kaynaklarının önemi hakkında bilgi verildi.

Olgunsoy’un “2021 yılına geri dönüp baktığımızda İnsan kaynakları açısından neleri hatırlayacağız?” sorusuna cevaben Özlem Helvacı şunları söyledi: “Geriye dönüp baktığımızda üç alan yaşadık. Bunlar; “korku alanı”, “öğrenme alanı” ve “büyüme alanı”. Korku alanında şikâyet ettik, korktuk, bilgileri sorgulamadan depoladık. Öğrenmeye başlayınca öğrenme alanına geçtik ve kontrol edemediğimiz şeyleri bırakmaya başladık. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıp, farkına varmaya başlayınca büyüme alanına geçtik.”

Helvacı ayrıca insan kaynakları alanında “çevik insan kaynakları”, “strateji oluşturma”, “kriz planlama”, “hibrit çalışma”, “çalışan bağlılığı”, “işveren markası” ve “kültür oluşturma” gibi kavramların geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Çalıştayın sonunda Özlem Helvacı ve İpek Alpkökin Olgunsoy öğrencilerin sorularını cevapladı.

Dr. Öğr. Üyesi Halil Özmen moderatörlüğünde gerçekleştirilen birinci oturumda; “Akademik Bir Disiplin Olarak İnsan Kaynakları Yönetimi”, “Gig Ekonomisi ve İnsan Kaynakları Yönetimi Üzerindeki Etkileri”, “Kariyer Yönetiminde Duygusal Zekâ”, “İş Yaşamında Ayrımcılık: Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kurul Kararları Üzerine Bir Analiz”, “Örgütlerde İnsan Kaynakları Yönetimi Departmanlarının Kişisel Verilerin Korunması Kanununda Rolleri”;

Dr. Öğr. Üyesi Muharrem Aksu moderatörlüğünde gerçekleştirilen ikinci oturumda ise “Uzaktan Çalışmanın Hukuki Alt Yapısı: Uzaktan Çalışma Yönetmeliği Kapsamında Bir Değerlendirme”, “Pembe Bariyer: Kraliçe Arı Sendromu”, “Dijital İnsan Kaynakları Yönetiminde Büyük Veri Analitiği: İşe Alım Sürecine Etkisi”, Dijital Dönüşümde Yetenek Yönetimi Uygulamaları ve İşe Alım Süreci Üzerine Bir Örnek Olay İncelemesi: Kastamonu Entegre Şirketi” konuları ele alındı.

Güncelleme Tarihi: 31.12.2021
Okunma Sayısı: 627
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!