SDÜ’den Kültürel Bir Armağan Daha: “Iklık Albümü”

Süleyman Demirel Üniversitesi, geçmişten geleceğe kültür köprüsü kurmaya devam ediyor. Isparta’nın değerlerini evrensel boyutlara taşıyan “Somut Olmayan Kültürel Miras Projesi” kapsamında bu kez Teke Yöresi Yörüklerinin kendilerine has göç ve yayla ezgileri derlendi.

Teke Yöresine Has Türküler Bir Albümde Toplandı

Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Genç yürütücülüğünde TRT Ankara Radyosu Sanatçısı Uğur Önür tarafından hazırlanan “Iklık Albümü”nde 6 türkü yer alıyor ve albümün ilk klibi “Karanfilim Sarkarım” türküsüne çekildi.

Klibi izlemek için tıklayınız

Tarihin İzlerini Yaşatan En Önemli Ögelerden Biri Türküdür

Albüm hakkında bilgi veren Doç. Dr. Genç, türkülerin günümüzde özellikle sözlü kültürde, ortak tarihsel sürecin izlerini, söylendikçe koruyan ve yaşatan kültürel öğelerden biri olduğunu söyledi. Türküleri anlamanın ve hissetmenin en iyi yollarından birinin onu icra etmek olduğunu dile getiren Genç, “Orta Asya’dan Anadolu’ya uzun göç yolculuğunun neticesinde birçok Yörük ve Türkmen grubu Isparta'nın Anamas yaylası ve çevresine yerleşmiştir. Iklık özellikle Anamas yaylasındaki Yörüklerle günümüze kadar taşınmış iki telli yaylı bir çalgıdır. Eski Türklerdeki Şaman baksıların ayin, fal, sihir ve tedavide kullandığı bu kutlu ses, ulu ozanın elinde ıklıyor, iniliyor, kişniyor, yas tutuyor ve adeta konuşuyordu. Iklayan bu kutlu kopuz, Hakas Türkleri'nde ıh ya da ıyık, Tuva Türkleri'nde İgil, Kızgızistan'da Kıl Kıyak, Türkmenistan'da Gıcek ve Anadolu'daki Yörüklerde Iklık adıyla yaşamaktadır.” dedi.

Iklık, Yörük Ozanlarının Sazıdır

Albümün isminin nereden geldiğini anlatan Doç. Dr. Genç, şunları kaydetti: “Iklık'ın gövdesi, kayın ağacından yapılır ve deri gerilmiş su kabağı ile birleşir. At kuyruğundan tellerine yay dokununca kutlu sesine kavuşur, ıklamaya başlar. Yörük ozanların elinde bu çalgı dertlerini, öğütlerini, özlemlerini, sevdalarını dile getirdikleri aşık sazı olmuştur. Yörük kızları da bu sevdaya karşılık verebilmek için Orta Asya'dan taşıdıkları boğaz çalma geleneğini sürdürürmüşlerdir. Boğaz havaları; Iklık çalgısı ile çalınan ezgi dağarcığının büyük bölümünü oluşturan, günümüze kadar aktarılmış kadim ezgilerdir.”

Her Hafta Bir Klip Yayınlanacak

Iklık albümünün 6 türküden oluştuğunu ve her hafta bir türkünün dijital platformlarda yayınlanacağı bilgisini veren Doç. Dr. Genç, Isparta ve ülkemizin kültürünü tespit etmeye, anlamaya ve yaşatmaya devam edeceklerini belirtti. Genç, “Iklık albümünün tüm kliplendirme çalışması Süleyman Demirel Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeler Biriminin Yürütücülüğünü yaptığım SBG-7468 Numaralı “Isparta Kültürel Miraslar” Projesi kapsamında gerçekleştirilmiştir. Rektörümüz Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçıya ve BAP birimine ve tüm proje ekibine destekleri için teşekkür ederiz.” diye konuştu.

Teke Yörüklerinin Derin Köklerine Ait Ezgileri İcra Etmenin Mutluluğunu Yaşıyoruz

Müzisyen Uğur Önür ise albüm ve klip projesi ile Teke Yöresi Yörüklerinin derin köklerine ait ezgileri müzikseverlerle buluşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek projede yer almaktan onur duyduğunu belirtti.

Karanfilim Sarkarım- Anlatı " Kök "

Kabak Kemane sanatçısı Uğur Önür, kültürel ve müzikal olarak beslendiği coğrafya olan Teke Yöresinin derin köklerine ulaşma arzusu ile dağ, taş gezerken, kendisini yaşayan son Iklık ustalarından Emin Kök'ün yanında bulur...

"KÖK" geleneğin ve kültürün köklerini arayan meraklı bir gencin, Iklık ustası ile tanışması, yanına çırak durması ve kutsal emaneti teslim almasını anlatır.

Sözleri;

Karanfilim sarkarım
Düşerim diye korkarım
Deseler yarin gelmiş
Hasta olsam kalkarım

Karanfil oylum oylum
Geliyor selvi boylum
Selvi boylum gelirse
Şen olur benim gönlüm

Sigaramı ince sar
Kesiyor nefesimi
Birkaç türkü söylesem
Bilir misin sesimi

Eser Künyesi;

Kaynak Kişi: Emin KÖK
Derleyen: Uğur ÖNÜR
Derlendiği yer: Antalya, Serik, Demirciler
Müzik düzenleme: Uğur Önür
Iklık: Uğur ÖNÜR
Bağlama: Umut Sülünoğlu
Kontrabas: Mert Arslan
Kayıt: Mindo Records
Miks/Mastering: Ahmet Gökhan Coşkun
Klip Yönetmeni: Eyüp Akdeniz
Görüntü Yönetmeni: Aykut Harman
Yönetmen Asistanı: Alperen Karaca

Güncelleme Tarihi: 27.12.2021
Okunma Sayısı: 5809
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!