“Tasarımın Beşiği Doğa”

Üniversitemiz tarafından düzenlenen Akademik Köşe’nin yeni bölümünde “Tasarım ve Doğa” konusu ele alındı. “Tasarımın Beşiği Doğa” başlığı ile düzenlenen programa, Mimarlık Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Ulvi Erhan Erol konuk oldu. 

Tasarımı “doğanın penceresine bakış, doğanın bir parçası, bütünün bir parçasını anlayıp idrak etmek” olarak tanımlayan Erol, elle tutulur gözle görünür her şeyin tasarım, elle tutulup gözle görülmeyen her şeyin de tasarım süreci olduğunu söyledi. Tasarımın disiplinler arası çalışma olduğunu belirten Erol, “Tasarım içimizdedir, her yerdedir. Karşımızda, doğamızda, penceremizi açtığımızda dışarıda gördüğümüzdedir. Doğa, her yerdedir. Doğa, küçük bir çocuğun bakışındadır. Tasarımın en büyük bileşenlerinden bir tanesi iletişimdir. Öncelikle doğayla iletişim sonra da insan ihtiyaçlarıyla, sorunlarla iletişimdir.” dedi.

Doğanın tüm sistemin bir parçası olduğunu kaydeden Erol, tasarım-doğa ilişkisinden bahsederek şunları söyledi: “Sanat, mimari, mühendislik, matematik gibi alanlar da doğadan çıkmıştır. Doğa ile beraber yaşayıp düşünmemiz lazım. Doğada sadece sanat ve tasarım değil bütün sistemler vardır. Şuan insanlık doğanın ne olduğunu anlama aşamasında. Herkes kendisini yeşile ulaştıracak bir yer arıyor. İnsanlar doğaya koşuyor, doğaya dönüş başladı. Büyük bir değişim var, bu değişimi de kucaklayabilmek için tasarımcıların kendilerini geliştirmesi ve insanlarla iletişim halinde olması gerekiyor.”

Sözlerinin devamından her şeyin bir hayal ile başladığını vurgulayan Dr. Öğretim Üyesi Ulvi Erhan Erol, kurulan hayallerin zamanla gerçeğe dönüştüğünü, hayallerin ayaklarının yere basması gerektiğini belirtti.

 Yayını izlemek için tıklayınız

Güncelleme Tarihi: 24.11.2021
Okunma Sayısı: 4643
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!