Akademik Köşe Seyircisiyle Buluştu

Süleyman Demirel Üniversitesince hazırlanan “Akademik Köşe” programı, “Isparta’da Kerpiç ve Yaşam” konulu yayın ile başladı.

Üniversitemiz Radyo TV Uygulama Araştırma Merkezi Stüdyolarında Program Sunucusu Murat Kasap moderatörlüğünde gerçekleşen canlı yayına, Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilge Hürmüzlü Kortholt ile Mimarlık Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Seda Şimşek Tolacı katıldı.

“Kerpiç, geçmişten günümüze bir yapı malzemesi”

Isparta’nın Somut Olmayan Kültürel Mirası Projesi kapsamında yürütülen “Isparta’da Kerpiç ve Yaşam” konulu çalışmadan bahseden Prof. Dr. Bilge Hürmüzlü Kortholt, tarihsel süreç içerisinde Isparta’da köklü kerpiç geleneğinin bulunduğunu söyledi. İnsanoğlunun yerleşik hayata geçtiği andan itibaren kerpici kullandığını dile getiren Kortholt, “Kerpiç, geçmişten günümüze bir yapı malzemesi. Araştırmalarımızda insanların kerpici sadece ev yapımında değil, mutfakta farklı yaşam alanlarında da kullandığına şahit olduk. Doğal bir madde olan kerpici, doğru olarak nasıl kullanırız bunu düşünerek çalışmalar yapmalıyız. Kerpiç, Isparta’da çok kullanılan bir malzeme. Araştırmalarımızın her aşamasında bizlere destek olan Isparta halkına çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Kerpicin yapısından bahsederek sözlerine başlayan Mimarlık Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Seda Şimşek Tolacı ise kerpicin içeriğinin her yöreye göre değiştiğini yapımında ve üretiminde hala aynı ritüellerin kullanıldığını söyledi.  

Kerpiç için killi toprağın daha avantajlı olduğunu vurgulayan Tolacı, “Kerpiçten yapılan evler, yazın serin kışın sıcak olur. Sağlıklı bir malzeme olan kerpiç, evin içerisinde sürekli oksijeni sağlar. Ayrıca dışarıya atık malzemesi vermez. Tamamen doğa dostu, kendi kendine geri dönüşebilir bir malzemedir. Son dönemde teknolojiyi de eklenerek dünyada kullanılmaya başlayan kerpiç, bugün otellerde, prestij yapılarda, müzelerde karşımıza çıkıyor. Kerpicin endüstrileştirilerek inşaat malzemesi haline getirilmesi konusunda da çalışmalar var.” diye konuştu.

Programı izlemek için tıklayınız

Güncelleme Tarihi: 07.10.2021
Okunma Sayısı: 5667
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!