SDÜ, Türk Üniversiteleri Arasında 36.Sırada

Süleyman Demirel Üniversitesi, “Webometrics Dünya Üniversiteleri Sıralaması” 2021 Temmuz ayı verilerine göre, 212 Türk yükseköğretim kurumu arasında 36'ncı,31 bin yükseköğretim kurumunun bulunduğu dünya üniversiteleri sıralamasında ise bin 582'nci sıraya yerleşti.

“Dünya Üniversitelerinin Webometrics Sıralaması”, İspanya’nın en büyük kamu araştırma kuruluşu olan Consejo Superior de Investigaciones Científicas’a (CSIC) ait bir araştırma grubu olan Cybermetrics Lab’ın bir girişimidir. CSIC’nin bir parçası olan Cybermetrics Lab, internet ve web içeriğinin, özellikle bilimsel bilginin üretim süreçleri ve bilimsel iletişimi ile ilgili olan nicel analizlerini gerçekleştirmektedir. Ranking Web, ülke veya disiplini ne olursa olsun yükseköğretim kurumlarını tam kapsama sunmak amacıyla 2004’te bu sıralama çalışmalarına başlamıştır. Şu anda 200’den fazla ülkeden 31 bin yükseköğretim kurumu sıralanmaktadır.

Ranking Web, Üniversitelerin web sitelerinin bir sıralaması değil; üniversitelerin sıralamasıdır. Hem webometrik (tüm görevler) hem de bibliyometrik (araştırma görevi) göstergelerini kullanmaktadır.

Sıralama İçin Tıklayınız

Güncelleme Tarihi: 06.09.2021
Okunma Sayısı: 3810
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!