Rektör Çarıkçı’nın “Atatürk’ün Isparta’ya Gelişinin 91. Yıl Dönümü” Mesajı

Tarih boyunca önemli medeniyetlere ev sahipliği yapması, ticaret ve tarımın önde gelen merkezleri arasında yer alması, coğrafi konumu, doğası ve kültürü ile Isparta, ülkemizin güzide şehirleri arasında yer almıştır. Bununla birlikte şehrimizi değerli kılan diğer bir husus vatanına, bağımsızlığına ve milli değerlerine olan bağlılığıdır.

Bundan tam 91 yıl önce, 6 Mart 1930 günü Isparta’ya gelen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Anadolu’da başlattığı Millî Mücadele’ye tam destek vermiş Ispartalılara misafir olmuş; kentin gelişimi için halkın arasına karışarak onların sorunlarını dinlemiştir. Isparta’nın Ülkenin kalkınma hamlesinde önemli bir rol oynayacağından emin şekilde ve önerilerde bulunarak şehrimizden ayrılmıştır.  Isparta dün olduğu kadar bugün de tarımıyla, turizmiyle, çeşitli sektörlerdeki ithalat ve ihracatıyla bölgesinin ve ülkesinin kalkınmasına önemli hizmetlerde bulunmaktadır. Bununla birlikte Ispartamız bayrağına, inancına ve kültürüne duyduğu saygı ile bağımsızlık ruhunu da ispatlamış bir şehirdir.  Ayrıca unutmamak gerekir ki Isparta,  Milli Mücadele’deki kararlılığını 15 Temmuz 2016 gecesinde, demokrasi nöbetindeki kararlılığı ile de göstermiştir.

Atatürk’ün Isparta’ya gelişinin 91. sene-i devriyesinin hemen öncesinde, büyük bir üzüntü duyarak öğrenmiş bulunuyoruz ki, Van- Tatvan yakınlarında olumsuz hava şartları nedeniyle düşen askeri helikopterimizde kahraman ordumuza mensup bir korgeneralimiz ile on askerimiz şehit olmuş; iki askerimiz de ağır yaralanmıştır. Bu elim olayda kaybettiğimiz şanlı ordumuzun kahraman şehitlerine Allah’tan rahmet, yaralılarımıza da acil şifa diliyorum.  Milletimize ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne de baş sağlığı diliyorum.

Bu vesile ile Tük Milleti’nin bekası için her şartta ve her yerde canlarını düşünmeden feda eden tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, tüm gazilerimizi ise minnet duygularımla yâd ediyorum.

Prof. Dr. İlker Hüseyin ÇARIKÇI

REKTÖR

 

Güncelleme Tarihi: 05.03.2021
Okunma Sayısı: 552
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!