Rektör Çarıkçı’nın “Regaip Kandili” Mesajı

“Regaip Kandili”  bereketi, rahmeti ve mağfireti bol mübarek üç ayların manevi iklimine girildiğinin habercisidir. Müslüman âleminde yüce Allah’ın merhametinin ve nimetlerinin daha fazla tecelli etmesi için çaba sarf ederek, rağbet ederek, samimi bir gönülle Allah rızasının arzulanması nedeniyle bu kutsal geceye “Regaip” denmiştir.

Tüm dünya, COVİD-19 denilen küresel salgının devasa büyüklükteki etkileri ile mücadele ederken insanlar artık manevi dünyalarını geliştirmek ve amellerini iyileştirmek için daha fazla çaba sarf etmeleri gerektiğinin farkına varmışlardır. İnsanlar,  bu süreçte insana ve tabiata önem vermenin gereğini anlamışlar; bu dünya üzerinde var olabilmenin gerçekleri ile yüzleşmişlerdir. İçinden geçtiğimiz bu zor günlerde,  insan odaklı bir din olan İslamiyet’in önemi ve çağlar ötesi mesajları da daha iyi kavranmalıdır.

Allah’ın rahmet ve ihsanının her zamankinden daha fazla bollaştığı bu aylarda daha yaşanılabilir bir dünya için saygının, kardeşliğin, birliğin, beraberliğin başta Müslüman âlemi olmak üzere tüm dünyayı kaplamasını, küresel salgının sona ermesini Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum. Kandil’in tüm insanlığa hayırlar getirmesini temenni ediyor; mübarek kandilinizi tebrik ediyorum.

Prof. Dr. İlker Hüseyin ÇARIKÇI

Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü

 

Güncelleme Tarihi: 18.02.2021
Okunma Sayısı: 688
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!