Senato Kararları Top. No: 535

Toplantı Tarihi:04/03/2020

Toplantı No     :535

1/a-21/12/2019 tarihli ve 30985 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çiftanadal, Yan Dal ile Kurumlararası Kredi Transferi Yapılmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile yapılan değişiklikler çerçevesinde Kurumiçi Yatay Geçiş Yönerge Değişikliği’nin birimden geldiği ekteki şekliyle kabulüne oy birliği ile karar verildi.

1/b-21/12/2019 tarihli ve 30985 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çiftanadal, Yan Dal ile Kurumlararası Kredi Transferi Yapılmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile yapılan değişiklikler çerçevesinde Çift Anadal Yönerge Değişikliği’nin birimden geldiği ekteki şekliyle kabulüne oy birliği ile karar verildi.

2-Türk sinemasına farklı bir bakış açısı kazandırarak önde gelen yönetmenlerden biri olan, aynı zamanda senarist ve şair Semih KAPLANOGLU, filmlerinde yerel ve kültürel değerleri evrensel boyuta kazandırmak için uğraş vermiştir.

Semih KAPLANOĞLU, yönetmen olmanın yanı sıra, plastik sanatlar ve sinema üzerine yabancı dillere de çevrilmiş makaleler yazmıştır.

“Herkes Kendi Evinde, Meleğin Düşüşü, Yumurta, Bal, Buğday ve Bağlılık Aslı” adlı filmleri ve “Gergedan, Gösteri, Cumhuriyet ve Sanat Dünyamız” gibi dergilerde de 1987-2003 yılları arasında yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır.

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Televizyon Bölümünden mezun olan Semih KAPLANOGLU'nun, birçok ulusal ve uluslararası alanda ülkemizi başarı ile temsil etmesi nedeniyle, kendisine “Fahri Doktora Unvanı” verilmesinin uygunluğuna oy birliği ile karar verildi.

3-Cumhurbaşkanlığı himayelerinde bölgedeki 15 Üniversitenin ortaklığında Üniversitemiz ev sahipliğinde 16-17 Mart 2020 tarihlerinde Gökkubbe Ulusal Fuar ve Kongre Merkezinde gerçekleşecek “Güney Kariyer Fuarı (GÜNKAF)” ile ilgili bilgilendirme ve program hakkında değerlendirme yapıldı.

Öğrencilerimizin ve mezunlarımızın kayıtlarının yapılması hususunda gerekli çalışmaların yapılmasına ve fuar tarihlerinde ulaşım hizmetlerinin Rektörlüğümüzce koordine edilmesine karar verildi.

4-Sosyal Bilimler Enstitüsünün 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılı güz yarıyılında da  İşletme Anabilim Dalı bünyesinde bulunan; 

a) İşletme Yöneticiliği Uzaktan Öğretim Tezsiz  Yüksek Lisans Programı’na 50 (Elli),

b)Bankacılık ve Finans Anabilim Dalı bünyesinde bulunan Bankacılık Uzaktan Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans Programı’na 50 (Elli),

c) Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkileri Anabilim Dalı bünyesinde bulunan Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Uzaktan Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans Programı’na 50 (Elli),

ç)Sağlık Yönetimi Anabilim Dalı bünyesinde bulunan Sağlık Yönetimi Uzaktan Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans Programı’na 50 (Elli),

d) İktisat Anabilim Dalı bünyesinde bulunan İktisat Uzaktan Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans Programı’na 50 (Elli) öğrenci alınmasının uygunluğuna ve konunun Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına arzına oy birliği ile karar verildi.

5.Üniversitemiz Yaz Dönemi Eğitim-Öğretim Koordinasyon Kurulu üyelerinin görev sürelerinin dolmasından dolayı, Yaz Dönemi Eğitim-Öğretim Koordinasyon Kuruluna öğretim üyelerimiz Prof. Dr. Mehmet Ali TABUR, Prof. Dr. Gültekin ÖZDEMİR ve Dr. Öğretim Üyesi Abdurrahman KAVASOĞLU’nun görevlendirilmelerine oy birliği ile karar verildi.

6-Senato üyelerimizin teklifleri üzerine Üniversitemiz Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönergesi Beşinci Bölüm Doktora/Sanatta Yeterlik “Adaylarda aranacak koşullar” 34’üncü maddesinin 1 inci bendinin Adayın doktora/sanatta yeterlik programına başvurabilmesi için ilgili EABD/EASD tarafından önerilen ve EK tarafından kabul edilen tezli yüksek lisans veya lisans programından mezun olması veya başvuru tarihlerinin bulunduğu dönem sonunda lisans/Yükseklisans mezunu olabilecek durumda olması gerekir şeklinde değiştirilmesine oy birliği ile karar verildi.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 25.08.2020
Okunma Sayısı: 56
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!