Rektör Çarıkçı’nın “10 Aralık İnsan Hakları ve Demokrasi Günü” Mesajı

Dünyanın en fazla dile tercüme edilen belgesi olarak bilinen ve 30 maddeden oluşan “ İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi”  pek çok ülke anayasasına da ilham kaynağı olmuştur.  Birleşmiş Milletlerce kabul edilen, insan hak ve hürriyetlerinin korunması ve geliştirilmesi için çeşitli ortak değerler ve hedefler belirleyen bu metin ile barışın, kardeşliğin, adaletin ve hoşgörünün egemen olduğu bir dünyaya ulaşılabilmesi evrensel bir amaçtır.

“Bir tek kişiye yapılan haksızlık, bütün topluluğa yönelmiş bir tehdittir.” diyen Montesquieu, insan hak ve hürriyetlerinin çiğnenmesinin toplumsal bir infialle sonuçlanacağını öngörür. Oysa günümüzde devam eden savaşlar,  terörizm, mazlum coğrafyalarda insan haklarından mahrum bırakılmış toplumlar, engellilerin sorunları, kadın cinayetleri, çocuk sömürüleri, küresel çağda kayıt dışı çalıştırılan milyonlarca insan, göçmenler gibi başlıklar altında kümelenen sorunlar, sadece bizim ülkemizde değil; tüm dünyada insanlık adına yaşanan olumsuz gelişmelerdir.  Uzmanların “ İnsan Çağı” olarak da adlandırdığı bu çağ, İnsanlığa insan hakları ve demokrasi yolunda daha çok çaba harcanması gerektiğini düşündürmelidir.

Bizim olduğu kadar diğer devletlerin de canını yakan bu vahametli olaylar insanın en temel hakkı olan  “yaşama hakkını” ortadan kaldırmayı hedeflemektedir. 21. yüzyılda bunlardan büyük üzüntü ve utanç duyuyoruz; çünkü en büyük sevginin insan sevgisi olduğuna inanıyoruz. SDÜ ailesi olarak, terörden, kadın cinayetlerinden, çocuk istismarlarından arınmış, adil, sulh içinde, demokratik kazanımlarla zenginleşmiş bir dünyayı el birliği ile inşa edeceğimize inanıyoruz.  İnsan haklarının, tüm insanlığın ortak değeri ve uygar dünyanın da ortak paydası olması gerektiğini düşünüyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle; İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilişinin 71. yıl dönümünü kutluyor, insan haklarının ve temel özgürlüklerin tüm dünyada saygı gördüğü ve korunduğu güvenli ve aydınlık bir gelecek diliyoruz.

Prof. Dr. İlker Hüseyin ÇARIKÇI

Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü

 

Güncelleme Tarihi: 10.12.2019
Okunma Sayısı: 680
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!