Rektör Çarıkçı’nın 10 Kasım Mesajı

Tarihte büyük filozof ya da bilim adamlarının çağları etkileyen ve uzun zaman değişmeyen düşünce sisteminden söz edilebilir; ancak devlet adamları ya da politikacılar için böyle bir ölümsüzlük hali ve özlemden çok nadir bahsedilir. Bununla birlikte 20. yüzyılın büyük liderleri içinde birisi vardır ki ülkesinin ve dünyanın gündemi onu hala istisnai bir mevkide tutmaktadır.

Kadim Osmanlı, İslam ve devlet geleneğinde  “Gazi” unvanını savaş meydanında ordunun, devletin ve milletin onurunu kurtaracak şekilde savaşan, geriye zaferle dönen, bizzat savaş alanında bulunan paşalarına verirdi. Zaferle biten Sakarya Meydan Muharebesi sonrasında Millet Meclisi kararı ile Mustafa Kemal Atatürk bu unvanı alan ilk başkumandandır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İslam geleneğinin verdiği bu unvanı modern dünyanın şartları içinde harmanlayarak “Mareşal” rütbesi ile de taçlandırabilmiş, Türkiye’nin tarihini değiştirmiş askeri bir deha ve büyük bir devlet adamıdır.

Bizler de Süleyman Demirel Üniversitesi olarak ideallerimize sımsıkı bağlı kalarak, kadim değerlerimizi koruyarak, kazanımlarımızı arttırarak, yolumuza devam ediyoruz. Bu duruşumuzla, bu günlerde ülke ve millet olarak varlığımıza, sınırlarımıza yönelik tehditlerin üstesinden gelmek için devletimiz ve halkımızla ”tek yürek” olarak yürütülen mücadeleyi de can-ı gönülden destekliyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü 81. ölüm yıl dönümünde saygı ve minnetle anıyor, Vatan uğruna ebediyete intikal eden tüm şehitlerimize de Allah’tan rahmet diliyorum.

Prof. Dr. İlker Hüseyin ÇARIKÇI

Rektör

 

Yayın Tarihi: 08.11.2019
Okunma Sayısı: 576
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!