Rektör ÇARIKÇI’ nın “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü” Mesajı

Dünyanın bugün ulaştığı gelişmişlik düzeyinin mimarı olan insan, çalışma hayatında emeğinin ve alın terinin yanı sıra, kalkınma kaygıları nedeniyle de birçok acıya göğüs germiştir. Bunun neticesinde, çalışma şartlarını daha insani seviyelere çekmek için emeğin dayanışması ve sendikal hareketler doğmuştur.

1 Mayıs, tüm dünyada çalışma hayatının daha demokratik bir yapıya kavuşması için oluşturulan ortak dil çerçevesinde işçinin, memurun, emeğin ve emekçinin günü olmuştur. Gelişen ve değişen Türkiye’de 1 Mayıs'ın resmi tatil ilan edilmesinde demokrasinin her şeyden üstün tutulması anlayışı vardır. 2023 vizyonundaki Türkiye’de kalkınma hamlesi ile birlikte çalışma hayatına da yeni düzenlemeler getirilmiştir. Bu düzenlemelerin temel amacı işçisinden memuruna, emeklisinden işverenine kadar herkese ve her kesime daha çağdaş bir çalışma hayatı kazandırmaktır. Bu çerçevede ülkemizde çalışma hayatının yeniden düzenlenmesine ilişkin çok önemli adımlar atılmış ve çok değerli düzenlemeler yapılmıştır.

Dünyanın dört bir yanındaki emekçileri aynı duygular etrafında buluşturan, aynı acıların, aynı sevinçlerin etrafında kenetleyen 1 Mayıs’ın dostluk, sevgi ve barış içerisinde kutlaması büyük önem arz etmektedir. Bu düşüncelerle 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün dünyada ve ülkemizde barış ve güven içinde kutlanmasını diler, tüm çalışanlarımızın 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutlarım.

Prof. Dr. İlker Hüseyin ÇARIKÇI

Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü

Güncelleme Tarihi: 30.04.2017
Okunma Sayısı: 2961
Yayınlayan: SDÜ Basın
Bu İçeriği Paylaş!