Rektör Prof. Dr. Mehmet Saltan’ın 10 Kasım Mesajı

Binlerce yıllık devlet geleneğimizin son halkası olan Cumhuriyetimiz bugün 100’üncü yaşına ulaşabildiyse ve kökleri derinlerde ulu bir çınar ihtişamıyla gözleri kamaştırmaya devam ediyorsa bunu sadece ülkemizde değil dünyada da nadir şahsiyetlerden biri olarak gösterilen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz.

Atatürk,  askeri dehasının yanı sıra fikirleriyle, eserleriyle, gayretleriyle, Türkiye Cumhuriyeti’ne kazandırdıkları ile dünya tarihinde daima anılan büyük bir devlet adamıdır. “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır; ama Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” sözü ile Cumhuriyetimize duyduğu büyük inancı ve güveni vurgulamıştır. Atatürk’ün “En Büyük Eserim” dediği Cumhuriyetimizi daha güçlü, daha demokratik, daha müreffeh hale getirmek de Süleyman Demirel Üniversitesi’nin en büyük hedefleri arasındadır.

SDÜ ailesi olarak bu gaye ile Cumhuriyetimizin kuruluş ilkelerine, ideallerine sımsıkı bağlı kalarak, temel değerlerimizi koruyarak, kazanımlarımızı arttırarak, nitelikli genç nesiller yetiştirmek azmi ile yolumuza devam ediyoruz.  Bu duyguyla, bugün, 10 Kasım 2023’te, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete irtihalinin 85. yılında minnet ve şükranla anıyoruz. Vefatının yıl dönümü vesilesiyle, Cumhuriyetimizin banisi, Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarına bir kez daha Allah’tan rahmet diliyor, tüm aziz şehitlerimizi, gazilerimizi ve bu vatan için toprağa düşmüş ecdadımızı rahmetle ve minnetle anıyoruz.

Prof. Dr. Mehmet SALTAN

Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü

 

 

Güncelleme Tarihi: 09.11.2023
Okunma Sayısı: 1694
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!