Rektör Çarıkçı’nın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

Günümüzde din, dil, ırk, coğrafya ve sosyal statü gözetmeksizin tüm insanlığı tehdit edecek bir boyuta ulaşan şiddet, göçler, afetler ve savaşlar en çok kadınlarımızı yaralamaktadır. Kadınlarımız tüm bu fiziksel ve ruhsal olumsuzluklar karşısında dimdik ayakta kalmaya çalışarak annelik, eşlik, evlatlık gibi kimliklerini sürdürmeye çalışırlarken bir yandan da ev kadınlığı- iş kadınlığı gibi toplumsal statülerini bir arada yürütmek zorundadırlar. Bunca ağır sorumluluk altında ezilen kadınlar zaman zaman da “şiddet” gibi insanlık onurunu zedeleyen ve cahiliye anlayışının devamı niteliğinde davranışlara da   -maalesef- maruz kalmaktadırlar. Bununla birlikte kadınların uğradığı şiddet sadece fiziksel algılanmamalı, onlara yönelik psikolojik şiddetin varlığı da kabul edilmelidir.

Sadece bir çağa, coğrafyaya ve millete hasredilmeyip bir zihniyete ve yaşam tarzına işaret eden kadına şiddetin tasvip edilir hiçbir yanı, yönü ve mazereti bulunamaz.Şiddete meşruiyet sağlayan, merhameti öteleyen ve kadını rencide eden bütün gelenek, örf ve inanışlar reddedilmelidir. Kadın, cinsiyetinin çok ötesinde yaşamı tamamlayan bir unsurdur; dünyadaki huzurun tesis edilmesinde önemli roller üstlenen bir yapıdadır.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde,ülkemizde yaşanan deprem felaketinde önemli yaralar alan kadınlarımızın yaralarının bir an önce sarılmasını diliyor; bu günün kadının saygınlığı ve hakları konusunda önemli bir farkındalığa vesile olmasını umut ediyorum.

Öncelikle ülkemde yaşanan depremin mağdur ettiği nice kadına Allah’tan sabır niyaz ediyorum. Yakınlarını kaybeden kadınlarımıza başsağlığı, yaralı olanlara şifa diliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.

Prof. Dr. İlker Hüseyin ÇARIKÇI

Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü

 

Güncelleme Tarihi: 08.03.2023
Okunma Sayısı: 677
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!