Süleyman Demirel Üniversitesi

TÜBİTAK Bilim Toplum Programları Bilgilendirme Toplantısı Sona Erdi

Süleyman Demirel Üniversitesi ve TÜBİTAK işbirliğiyle düzenlenen “TÜBİTAK Bilim Toplum Programları- Eğitim ve Bilgilendirme Günü” İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Bilginin toplum ile buluşturulmasının amaç edinildiği ve bunu yaparken de bilginin mümkün olduğu ölçüde görselleştirilerek etkileşimli uygulamalarla anlaşılır bir biçimde aktarılmasını hedefleyen TÜBİTAK Eğitim ve Bilim Okulları Projelerinin Bilgilendirme toplantısının açılış konuşmasını yapan SDÜ Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Gülçin Şatır, SDÜ’nün TÜBİTAK projelerindeki potansiyeline değinerek uluslararası işbirliği ile topluma yönelik bilimsel projelerin daha çok gerçekleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Şatır konuşmasının devamında otistik çocukların doğaya uyum sağlayabilmeleri amacıyla yazılmış olan “Gizemli Çocuklar Doğada”,  işitme engelli öğrenciler için geliştirilen “Sessiz Doğa 4”,  okul öncesi çocukların gelişimi için hazırlanan “Bal Süt Yumurtanın İzinde Hayvan Dostlarımızla Tanışıyoruz-2”,  çocukların doğa bilimi ile buluşabilmesi adına hazırlanan “Gökyüzü Farkındalığı-2”, kültürel mirasların farkındalığını oluşturabilmek amacıyla “Arkeoçocuk-2” ve çocuk hakları kapsamında gerçekleştirilmiş olan “Haklısınız Çocuklar” gibi proje örneklerini katılımcılara aktardı.

Konuşmasına “Proje yazma işi ekip işidir ve gönüllük önemlidir.” diyerek başlayan TÜBİTAK Bilim Toplum Müdürü Mustafa Orhan, Bilim ve Toplum Programlarının tanımını yaparak bilim ve toplum programları müdürlüğü desteği kapsamında; “4004- Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları” , “4005- Bilim ve Toplum Yenilikçi Eğitim Uygulamaları”, “4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları” ve “4007-TÜBİTAK Bilim Şenlikleri” programlarını anlattı. Programların aşamalarına ve değerlendirme süreçlerine değinen Orhan, yapılmış olan projelerin aşamalarını örneklerle açıklayarak, projelerin tek bir disiplini kapsayabileceği gibi disiplinler arasında da olabileceğini belirtti.

Isparta’nın gökyüzü çalışmaları için çok elverişli olduğuna değinen Orhan, “4004- Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları” programı kapsamında çok rahat çalışılabileceğine ve bu doğrultuda projeler beklediklerini söyledi. Bir öğretmenin, bir öğrencisinde meydana getirebileceği farkındalık ile öğrencinin hayatında çok büyük değişimlerin olabileceğine dikkat çeken Orhan, Bilim ve Toplum Programları kapsamında başarı öykülerini katılımcılar ile paylaştı. Seminer, katılımcıların sorularını sormalarının ardından TÜBİTAK Bilim Toplum Müdürü Mustafa Orhan’a hediye ve plaket takdimi ile sona erdi.

Yayın Tarihi: 7.12.2017
Okunma Sayısı: 1595
Yayınlayan: SDÜ Basın
Yukarı çık