Süleyman Demirel Üniversitesi

“Doğru Müdahale Hayat Kurtarır”

2011 yılından itibaren SDÜ bünyesinde faaliyetlerini yürüten Arama Kurtarma Araştırma ve Uygulama Merkezi, ilk yardım ve doğal afet bilinci gibi konularda eğitim veriyor.

Gönüllük esasına dayalı 20 kişilik bir uzman kadrosuna sahip olduklarını belirten Merkez Müdürü Uzm. Ali Şenkaynağı: "Ana faaliyetimiz SDÜ’de akademik ve idari personel ile öğrencilerimize eğitim vermek. Bunu takvim içerisinde hayata geçiriyoruz. İl Millî Eğitim Müdürlüğü’nün talepleri doğrultusunda okullarda da öğrencilerimize ilk yardım ve afet bilinci eğitimleri veriyoruz. Ayrıca sualtı, dağcılık, doğada arama kurtarma, deprem, yangın, çığ, sel ve kaza gibi durumlarda da müdahalede bulunabiliyoruz." dedi.

Eğitim faaliyetleri aracılığıyla her geçen yıl daha fazla kişiye ulaştıklarına değinen Şenkaynağı, “Sadece 2016 yılı içerisinde 7000’i aşkın kişiye eğitim verdik. Afet bilinci ve ilkyardım eğitimini herkesin alması önemli. Acil bir durumda çok küçük ama doğru bir müdahale ile hayat kurtarılabiliyor.” diyerek bu eğitimlerden faydalanmak isteyen kurumların Rektörlük aracılığı ile talepte bulunabileceklerinin de altını çizdi.

Yayın Tarihi: 16.3.2017
Okunma Sayısı: 2845
Yayınlayan: SDÜ Basın
Yukarı çık